Jobb mint volt

Öreg karosszék nem vén karosszék 2. rész

Az előző posztomban lecsupaszítottam teljesen a karosszéket, és mint ígértem, következik a tartóhevederek és a párnázat felrakása. Először szerettem volna a vázra felülről  felrakni a hevedereket, de végül maradtam az alulhevederezésnél, ahogy eredetileg is volt. Két okból: egyrészt, mert kétségeim támadtak afelől, hogy a vékony fa réteg egyáltalán elbír-e az ennyi tűzést? Másrészt, kevésnek találtam az ülőfelületre csak pár centi szivacsot rakni, ami nem fog kényelmes, kicsit süppedős érzést eredményezni majd.

csupasz váz glettelve ragasztva

De jöhet is a hevederezés. Ehhez a következő szerszámok és anyagok szükségek : 5 cm széles heveder, hevederfeszítő, olló és tűzőgép. Az én hevederfeszítőmet édesapukám készítette nekem egy darabka keményfa küszöbből, szegekből és némi vaspántból. Isteni lett, azóta is hálás vagyok érte 🙂

hevederezéshez eszközök

A hevederek számát kiszámoljuk a keret méretei alapján. Fontos, hogy a hevederek közti távolság sose legyen 3-5 cm-nél nagyobb, ezt a számolásunkkor figyelembe kell venni. Ebben az esetben ráadásul, az íves forma miatt, a hevedereket  legyező formában kell majd elhelyezni, mivel a hátsó és első rész közt méretbeli különbségek vannak. A jó tartást 5-5 hosszában és keresztben elhelyezett heveder fogja szolgálni. Először hosszában helyezzük el a középső hevedert. A szék ülőrészének alján, hátul, 2-3 cm ráhagyással tűzzük fel a annak végét.

heveder letűzés1

Majd a ráhagyást hajtsuk vissza és újból sűrűn tűzzük meg. Így a használat során hevederünk nem fog kifoszlani, majd emiatt az ülőfelület beszakadni.

heveder letűzés2

Következik a szemközti oldalon való rögzítés. Itt kell a csudaszerszám, a hevederfeszítő. A heveder gurigánkból a keretre illesztünk egy csíkot (még nem vágjuk méretre!!!!!) és a képen látható módon beleszúrjuk a feszítőt. A szerszám fa alját a kereten megtámasztva, a szerszámot és vele a hevedert lefelé feszítve érjük el a megfelelő rugalmasságot. Mivel én még láthatóan nem festettem le a farészeket (lebuktam), így a kitámasztással nem okoztam sérüléseket a frissen kezelt fafelületeken.  Ha már festett kerettel dolgozunk, érdemes egy puha rongyot helyezni az eszköz végére, és úgy kitámasztani azt. A hevedereknek sem túl feszesnek sem túl lazának nem szabad lennie, ezt még feszítés közben ellenőrizhetjük, kezünkkel lenyomkodva az ülőrész középtáján a hevedert. Ha megfelelő, akkor a már említett módon feszítés közben letűzzük a hevedert 3-4 tűzéssel, majd ráhagyással méretre vágjuk és visszahajtva ismét letűzzük. Egyik kéz feszít, másik kéz (vigyázz, kész…) tűz.

heveder feszítés

Így végig haladunk a hosszanti hevederekkel. Ezt követően a kereszt hevederek jönnek. Ezeket váltakozva  átfűzzük a hosszantiak alatt-felett, és úgy tűzzük le. A végeredménynek így kell kinéznie.

hevederek

A pucér hevedereket zsákvászonnal fedjük be. A szivacsnál kimért méretekkel dolgozhatunk, de 2-3 cm ráhagyással szabjuk ki a vásznat. Az anyag alá visszahajtva a ráhagyásokat lazán (!), nem megfeszítve tűzzük fel a keretre az anyagot . Ez a vászon fogja megakadályozni, hogy a szivacs a hevederek közt áttüremkedjen, amikor ráülünk.

zsákvászon fent

Következő lépésként el kell készítenünk a támla részt. Ezt előzőleg is megtehetjük, ha úgy szeretnénk, akár a hevederezés előtt is. A lényeg, hogy az ülőrész teljes befedése előtt, mert csak úgy tudjuk megfelelő helyeken letűzni a támla borítását. A támla hátsó része kárpitból és alatta vastag kartonból (szakszóval dekli) áll. Méretre vágott kartonra felragasztjuk az anyagot, és így fogjuk feltűzni majd. Én egyszerű dekupázs ragasztót használtam, nem ragadt meg tökéletesen vele a textil, de mivel véglegesen a tűzés is kifeszíti majd, a lényeg, hogy együtt tudtam kezelni a kartonnal. Egyébként meg tűzhettem volna az anyagot, majd a deklit. Ráadásul itt is fenyegető volt, hogy a vékony fa hogyan fogja elviselni a sok tűzés adta terhelést…

deklire ragasztva

Feltűzés után így néz ki.

támla hátulja

Az így rögzített háttámla fedőlapra felragasztunk 1 cm vastag szivacsot, melyet 1-1 cm kisebbre szabunk a kartonnál. Majd a szivacs lefeszítésére és lefedésére, rátűzünk molino vászonból (ismét visszahajtva az anyagot) egy darabot. Ez kellemesen le is kerekíti a szivacs éleit. Itt jól látható, hogy miért kell előbb a támlát elkészíteni, mivel az alsó tűzések helye így majd az ülőrész tűzéseinek fedésében lesz, nem is fog látszani. Ezt nem kell túl sűrűn tűzni, hiszen még a kárpit rögzítésekor is kap kapcsokat.

támla molinozva már

A támla részt teljesen be is fejezzük azzal, hogy felkerül rá a kárpitunk. Elővesszük a leszedett régi kárpitot, és azt használva szabásmintának ki is szabjuk az új borítást.

szabás régi kárpit alapján

Az anyagot visszahajtva, max fél centis távolságokra egymástól, feltűzzük a háttámla belső részére. Kezd alakulni, nem?

háttámla majdnem kész

Most már kiszabhatjuk az ülőfelületre illő szivacsokat is. Ne zavarjon össze senkit, hogy én néhol eltértem ettől a sorrendtől…De szivacs vágáshoz vissza: szivacsra, mérőszalagra és egy elektromos késre van szükség.

szivacs vágás

Az ülőrész közepére érdemes 3-5 cm vastag szivacsból egy, az ülőrésznél 10-15 centivel kisebb, kockát vágni. Ez fogja megadni a megfelelő búbot az ülőrésznek, valamint az ülőrész közepének használat során történő “kiülést” is megakadályozza. Majd lemérjük a keret pontos belső méreteit, a legszélesebb pontokra koncentrálva, és kiszabunk ezek alapján 5cm vastag szivacsból egy nagy kockát. Ezt a kockát ráhelyezzük az ülőfelületre, és alulról filctollal az íveket is rárajzoljuk, majd ez alapján levágjuk a kilógó széleket. Erre jön 1 cm szivacs. Ezt vághatjuk 0,5-1 cm ráhagyással, mivel ezt már a kerethez is tűzzük majd. Tudom, nem egyértelmű miért kell ennyi szivacs, de az 5 cm vastagságú még csak a keret és a hevederek mélységét fedik le, igazából csak a rugózatot helyettesítik.

szivacs vágás2

A kis kockát ráragasztjuk a vászonra, majd erre illesztjük és ragasztjuk a nagyobb 5cm-s darabot is.

kis kocka szivacsnagy kocka szivacs

Végül pedig ráhelyezzük az 1 cm szivacsból kivágott részt. Itt, a támlához hasonlatosan, lefeszítő molino vásznas rögzítést alkalmazunk majd, amihez a vásznat a szivacsunkat használva szabjuk ki, ráhagyásokkal körben. Letűzést követően kapjuk meg ezt a formát már.

  molino zsabásamolinozás után

Következő részben már csak az ülőrész kárpit felhelyezése, a tűzéseket takaró dupla kéder elkészítése és rögzítése maradt. Már nincs is olyan messze a vége. Hogy bírjátok?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!