Bizony. Nincs itthon a tini, így be lehet jutni a szobájába. Sőt nem zavar ki senki, és még át is alakíthatom, ami már nem tetszik. Pl az ágyvég, amit kb 3 éve csináltam neki. Itt az írás róla: tűzött ágyvég. Már akkor keveseltem az 1 cm szivacsot, így a tunning már tervbe volt, de sosem volt rá időm. Mostanra már kinőtte a gazdája a rózsaszín korszakot, így került sor a karácsony utáni ejtőzésben erre a projektre. Tehát ilyen volt 2016-ban, és ilyen lett most:
Lebontottam a régit, és újra terveztem a tűzések (gombok) helyét. Most a klasszikus kárómintát választottam, amit megszerkesztettem papíron, majd azt felrajzoltam az alapra és kifúrtam a gombok helyén.
Ugyanezt megtettem a szivacson is, nagyméretű bőrlyukasztóval szúrva ki a gomboknak megfelelő nagyságú lyukakat. Erre azért van szükség, hogy teljesen behúzhatóak legyenek a faalapig, így lesznek mélyebbek a tűzések.
Felragasztottam, alul a szivacs oldalát lekerekítettem azzal, hogy ráfordítottam az alapra. Maradt a régi 1 cm szivacs, arra most rákerült a 3 cm + 2 cm vastag vlies is ment még rá. A lyukakat ott is elkészítettem.
A tűzésmintát a textil hátoldalára is fel kell rajzolni, itt viszont ráhagyásokat kell tenni, ami azt jelenti, hogy a káróméreteket nagyítani kell, hogy a gombok által behúzott anyag megfelelően feküdjön majd fel (ráhagyás nélkül a gombokat nem lehet megfelelő mélységbe behúzni vagy túlságosan ellapítja a szivacsot, esetleg nagyon feszül az anyag). Én azt csinálom általában, hogy ami az előző rajzon ( még a lyukak tervezésén) 10 cm volt, az most 11 cm lesz, ami 13 cm volt az pedig 14 cm.
A gombokba duplán fűzött vastag cérna került, melyet egy nagy tűvel elölről tűztem fel sorban, a megjelölt helyeken. Először a középsőt, majd a felső sort és így tovább. Nem is kell túlvariálni, egyszerűen a kijelölt helyen felvarrni a gombokat. Ilyenkor ideiglenesen 1 db kapoccsal rögzítettem a hátoldalon minden cérnát, igyekezve már eléggé behúzni a gombokat.
Azt gondolják sokan, hogy ez a tűzés nagy szakértelmet kíván, hát nem. Itt látszik, hogy a gombokat feltűzve máris adja magát a hajtások kialakítása.
Ilyenkor csak annyit kell még hozzátenni, hogy a sok kis ráncot 1-1 nagy ráncba kell szedni. A ráncok egy irányba, lehetőleg lefelé álljanak. Ha ez megtörtént, véglegesre lehet rögzíteni a gombokat, az itt látható módon.
Az oldalakat először középen (szálirányt tartva), majd a sarkokon végül a kivezető hajtásoknál tűztem ki. A képen nagyjából beszámoztam a sorrendet. Itt is a hajtások egy irányba nézzenek. Ezután kapcsoztam véglegesre a hátoldalon. Sarkok lapolva vannak, a régi posztban részletesen leírtam, most nem fotóztam külön.
Az ágyvég alsó része bemegy az ágy mögé, itt nem kellett a szivacsozás, simán csak be kell fedni anyaggal. Ezt úgy oldottam meg, hogy visszájáról feltűztem egy anyagcsíkot (a hajtást megerősítettem egy papírcsíkkal, így határozottabb, egyenes vonalban hajtható le a textil….viszont elfelejtettem lefotózni). Ezt követően ráhajtottam a felületre és hátul rögzítettem.
Végső lépés a felesleget levágni és mehet is vissza a helyére. Sőt, ebből az anyagból varrtam anno huzatot a forgófotelre, ami most szintén ebben a szobában talált helyet. Lehet csilledni 🙂