Kárpitozott X lábú asztal

Dohányzóasztal, vagy csak lerakóasztalka… esetleg lábtartó. Ez mind lehetne, de még ülőkének sem utolsó ez az X lábú, kárpitozott (tűzött) bútordarab. Amilyen jól néz ki, kb. annyira egyszerű az elkészítése, amit most meg is osztok veletek. Igazából ez egy próbadarab, az új kárpitos workshopomhoz készült (festés és kárpitozás egyben lesz a téma). De ugorjunk neki.

Asztalossal elkészítettem az alapot. Egyébként az sem nagy ördöngösség, de megfelelő szerszámok és hely hiányában inkább ezt most nem vállaltam be. Elég volt nekem, amikor a kanapém kárpitozásakor asztalos műhellyé változtattam a nappalinkat. A váz festése, ami jelen esetben lazúrozás, már rám várt, innen vettem kezelésbe a bútort. 2 réteg vékonylazúrral vontam be.

A kárpitozott ülőrészhez először a tűzéshelyeket kellett kimérnem. A kis lapon látható a számolgatásom. Ehhez elsőként hosszban és széltében is elfeleztem a méreteket. Ez a kiindulás, utána innen terveztem meg a többi tűzés helyét. Összesen 7 db gomb lesz majd rajta.

A kijelölt helyeken a lapot átfúrtam, itt fogom áthúzni a gombokat tartó cérnákat. Ugyan ezt az elrendezést a szivacsara is felmértem, majd kilyukasztottam a gombok helyén.

Ez biztosítja, hogy a gombokat mélyre be tudjam majd húzni. Bár ez nem mély tűzés lesz (ahhoz kisebb gombokkal dolgoznék, és a szivacsba fúrt lyukakba a fáig behúznánk a gombot), de azért valamennyire a szivacsba is szeretném a gombokat behúzni, ha nem is teljes mélységben.

5 cm szivaccsal dolgoztam, ez elég magas a megfelelő arányokhoz a tűzéshez, valamint kényelmes ülőrészt is ad, ha ülőkének használnánk a bútort később. Felragasztottam az alapra, majd bevontam vliessel. A vliesen kivágtam a gombok helyénél. A bevonó anyagra is fel rajzoltam a tűzéshelyeket, de itt a méreteket megtoldottam 1-1 cm-rel. Tehát ahol az alapon a lyukak közt 9-9 cm volt, ott 10-10 cm-rel dolgoztam, így ráhagyást hagytam, hogy a gombok süllyesztésénél a bevonati anyag engedje a mélyebbre húzást. Minnél mélyebbre szeretnénk a gombokat, annál többet hagyhatunk rá, akár 4-4 cm is lehet. 

A gombokba duplán fűztem a madzagokat, amiket majd egy jó nagy tűvel fogok feldolgozni az anyagra. 

Középsővel kezdtem, majd onnan végig felrögzítettem a középső sort, majd a két szélsőt egymás után. A rögzítés az ellenkező oldalon 2-2 kapoccsal történik. A ráncokat ekkor eligazítottam, hogy egyformák legyenek, valamint egyirányba nézzen a hajtásuk. Nagy rögzítő tűkkel a szélső hajtásokat (un. pipákat) is megjelöltem, majd az ülés alján véglegesen rögzítettem az anyagot. Középről a sarkok felé haladva letűztem körben az anyagot, a sarkokat pedig a legvégén alakítottam ki. Ide raktam 3-3 db díszszeget is.

Alulra a tűzések eltakarásához még feltűztem egy takaró anyagot, mert e nélkül látszik a gombok rögzítése (itt jól látható, hogyan tűztem meg a gombok madzagját a 2-2 tűzéssel, vagy éppen többel), lógnak a cérnák és szálak. 

Ennyiből áll, összesen 1 óra festés és pár óra kárpitozás. És kész 🙂

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »