Tűzött ágyvég házilag

Még mindig lányszoba átalakítás… Az ágyat, ami egy ablak melletti sarokban kapott helyet, szándékomban áll teljesen körbepárnázni. Az elgondolás: kárpitozott ágyvég és falvédő, az ágy melletti falak letakarására. Ezzel megvédem a frissen festett falat, puha és meleg támaszt nyújt, ha bekuckózunk a sarokba. Jó lesz ott olvasni, röhögni vagy csak úgy nézni ki a fejünkből. Milyen színű legyen? Én fehéret szerettem volna, de lánykám a magenta színért van teljesen oda. Égen-földön kerestem ilyen színű anyagot, de sehol sem találtam azt az árnyalatot, amit ő álmodott meg. Végül az Ikeában vettem ezt az erős vásznat, szerintem tök jó színe van. A lányom szerint ez bordós-lilás-rózsaszínes…nem ilyet akart, de azért maradhat.

Próbából először csak az ágyvéget készítettem el, ehhez lapszabászatban vágattam bútorlapot. Lehetett volna csak pozdorja, vagy rétegelt lemez, akár OSB lapból kivágatni, de ez volt “itt és most” a legolcsóbb megoldás. A bútorlapon megterveztem a leendő tűzések (gombok) helyét, felrajzoltam és kifúrtam a szükséges lyukakat. Ezeken át fogom majd felvarrni és rögzíteni a gombokat .

A puhaságot 1 cm vastag szivacs és 1cm vastag vlies adja meg. Utólag mondom: sokkal szebb lett volna, ha legalább 2-3 cm szivacsot választok, akkor jobban látszódnának ahogy a gombok behúzzák az anyagot. De késő bánat…. Nem baj, fogok én még ágyvéget készíteni 😉

De vissza az 1 cm-s szivacshoz: pont akkorára vágtam, mint a bútorlap, és felragasztottam rá. Majd vliesből a bútorlap méreténél 5-5 cm-rel nagyobbat szabtam ki, és körben a szivaccsal bevont lapra rögzítettem. Úgy dolgoztam, hogy a lap oldalait még befedje, de hátulra ne érjen el. Ezt nem így szoktam, de ebben az esetben nem akartam , hogy a vlies vastagsága a lap hátuljára is jusson.

Jöhetett a bevonó anyag. Ezen már a ráhagyásom kb 7-7 cm volt, hogy a lap hátuljára átérjen. Elég gyűrött volt a vásznam, ezért még ki kellett vasalnom, mert nem voltam benne biztos, hogy ezek a durva hajtásnyomok az anyag kifeszülésekor teljesen el fognak tűnni. A vasalást nem örökítettem meg fényképekkel, ne haragudjatok 🙂 Utálok vasalni.

A sima, frissen vasalt vásznat  gombostűkkel rögzítettem (elcsúszást megakadályozandó), majd elkezdtem visszahajtással letűzni a hátoldalon (ami a fal felé lesz majd). Szemközti oldalakon, középről indulva, párhuzamosan és szimmetrikusan haladtam a tűzésekkel, egészen a sarkokig. Teljesen egyszerűen zártam le a két oldal találkozását. Egyik oldalt végigtűztem, levágtam a felesleget, ezután ráhajtottam a másik oldalt is. Ezzel ilyen szépek lettek a sarkok a végén.

Jöhetnek a gombok! Vettem bevonható gombokat és gombbehúzó készletet. Előzőleg sosem  csináltam még ilyet, meg is küzdöttem vele, mire sikerült 4 elfogadható gombot összehoznom. 

Egy vastag, nagy tűbe befűztem erős madzagot. A tűt átszúrtam hátulról a kifúrt lyukon, elől ráfűztem a gombot (mint látható is, a madzag duplán van), és visszatűztem a lyukba. Hátul a madzagot addig húztam át, hogy a két végét- egy hurkapálcika darabot közrefogva- meg tudjam kötni. Persze megkötés előtt, amennyire tudtam,  ráfeszítettem a gombot. A madzagvégeket végül kapcsokkal a laphoz rögzítettem, hogy ne lógjanak csak úgy, szabadon.

Az ágyvég a falra lesz felrögzítve, keresnem kell valami megoldást a “láthatatlan” felfüggesztésre. Addig csak az ágy végébe támasztottam, hogy meg tudjam nektek mutatni. Szerintem ez jól sikerült, nemsoká el is készítem az oldalfalra szánt, hosszabb darabot. Aztán lassan a szoba is készen lesz. Már alig várom, hát még a gazdája 🙂

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »